KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 4798141
*
nr 479 8141
Reidar Fritzvold
(1920-1998), Norge
Gouache, R.fritzvold, (Norsk konstnär' 19x29
Reidar Fritzvold, norsk grafiker född 1920, död 1998.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 augusti 2007
kl 16:00:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/8 18:05:15
1
500 kr
13/8 11:27:08
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Reidar Fritzvold
Reidar Fritzvold, norsk grafiker född 1920, död 1998.
Läs mer om Reidar Fritzvold
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa europeisk fritzvold gouache norden nordeuropa norge norsk reidar fritzvold skandinavisk täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34
*
Reidar Fritzvold
Reidar Fritzvold, norsk grafiker född 1920, död 1998.
Läs mer om Reidar Fritzvold
nr 479 8141
Reidar Fritzvold
(1920-1998), Norge
Gouache, R.fritzvold, (Norsk konstnär' 19x29
Reidar Fritzvold, norsk grafiker född 1920, död 1998.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 550 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 augusti 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/8 18:05:15 | 1 | 500 kr |
13/8 11:27:08 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Reidar Fritzvold
Reidar Fritzvold, norsk grafiker född 1920, död 1998.Läs mer om Reidar Fritzvold
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa europeisk fritzvold gouache norden nordeuropa norge norsk reidar fritzvold skandinavisk täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34